Kediler Devrimcidir.

Uzun zamandır kafamda bu cümle. Kediler devrimcidir, direnişçidir. Hayatımıza bir anda girerler ve kocaman bir devrim yaparlar. Bütün düzenimiz onların istek ve ihtiyaçlarına göre değişir. Sırtına tırmanmayı ve omzunda oturmayı sevdikleri için yaz sıcağında kalın şeyler giymek zorunda kalırsınız mesela. Sırf tırnakları canınızı yakmasın diye yaparsınız bunu. Çünkü onu bu huyundan vazgeçiremezsiniz. Direnirler. Direne direne kazanırlar bu haklarını. Kış ortasında sokakta gebedir. Yaşamak için direnir. Tek başına doğurur o soğukta ve sokağın zorlu şartlarında. Kendisini ve yavrularını yaşatmaya çalışır tek başına. Yaşamak için direnir. Kimileri sahip çıkar, kimileri istemezler çevrede. Yaşam haklarını hiçe sayıp sürgün ederler zar zor buldukları sığınaklarından. Hasta olurlar sokaklarda. Yaşamak için direnirler. Seslerini duyurmak için avaz avaz bağırırlar. Yardım isterler. Yardım edersin, gene bütün yükü onlar çeker. Sırf bize yük olmamak için. Direnirler. Yaşamak için direnirler.

Kediler devrimcidir, direnişçidir. Özgürlüklerine düşkünlerdir. Sırf siz seviyorsunuz diye kendilerini maskara-soytarı yapmazlar. İstedikleri zaman istedikleri şekilde sevdirirler kendilerini. Öyle sizin aldığınız oyuncakla oynamazlar. Sigara paketini büzüştürürsünüz, onunla çılgınlar gibi eğlenirler. Sizin paraya kıyıp aldığınız o “çok güzel” oyuncakla oynamazlar. İstemezler onları. Sizin zevklerinize saygılıdırlar ama kendi bildiklerini yaparlar. Seçicidirler. Öyle her mamayı yemezler. İlla “kuzu etli” mama isterler. Keyiflerine düşkündürler. En zor en kötü zamanlarında bile keyfini çıkartacakları bir şey bulurlar. Tek istedikleri huzurdur.

Kediler devrimcidir, direnişçidir, araştırmacıdır. Meraklıdırlar bilime. Bizim tabirimizle çamaşır makinesi, onların tabiriyle ufo. Kapağı açıkken içine girebiliyor ve araştırma yapabiliyorlar. Kapağı kapanıp üstündeki düğmelere basıldığında neler olup bittiğini anlayamadığı bir alete dönüşüyor. Her şeyi sorgularlar, araştırırlar incelerler. Ne olduğunu anladıklarında da onunla oynayıp oynayamayacaklarına karar verirler. Ama önce ne olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

Kediler devrimcidir, direnişçidir. Hayatınıza girerler ve kocaman bir devrim yaparlar. Bunu da direne direne yaparlar. Size, ona nasıl davranmanız gerektiğini öğretirler. İsteklerini anlatırlar. Bir bakmışsınız bütün dünyanız o oluvermiş. Size yoldaş olmuş. Sizinle beraber devrim yapmış.

Kediler devrimcidir, direnişçidir. Hayat bu. Zamansız giderler bazen. En çok da bu koyar o zaman. Geldiği günü hatırlarsınız. Yaptığı şeyleri anımsarsınız. Koşup koşup kucağınıza atlamasını anımsarsınız. Onun için yaptığınız devrimleri, direnişleri, fedakarlıkları anımsarsınız. Gittikleri yerde sınırsız en sevdiği mamalar var, uyuyabilecekleri en rahat yerler var, hiç kirlenmeyen kumlar var. hepsi sınırsız. Bir sürü arkadaş var orada. İstediğinle dilediğin kadar oynayabilirsin. En çok sevdiğin oyuncaklar var. Sürekli sallanan ipler var. Hiç bir zaman nereden geldiğini bilmediğin o kırmızı nokta var gene kovalayıp yakalamaya çalışasın diye. Yakalarsan haber ver ne olduğunu. Biz de çok merak ediyoruz ne olduğunu.

Alex. Gittiğin yerde yanlız değilsin. Orada Myra var. Senden kıdemli ama gene de küçücük bir yavru daha. Sana yol gösterir. Sen onun büyüğüsün. Koru ve kolla onu. Seni gıyabında tanıyorum. Ama seni çok seven yoldaşını tanıyorum. Sen devrim yolunda verdiğimiz şehidimizsin. Devrim şehitleri ölümsüzdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir